Instellingen

Zwartepietenposter Haaglandia zorgt voor tumult in Rijswijk, kinderen opgeroepen om thuis te blijven

RIJSWIJK - In Rijswijk is tumult ontstaan na het verschijnen van een 'zwartepietenposter'. Op de poster wordt namens de Rijswijkse voetbalvereniging Haaglandia opgeroepen om kinderen op 4 december thuis te houden van school. Ook wordt er een 'Sinterklaasfeest met echte Zwarte Pieten' beloofd. Inmiddels is de naam Haaglandia verwijderd van de poster.

De voetbalvereniging geeft aan niets met dit feest te maken te hebben. 'De poster kwam ook voor ons als een verrassing', vertelt secretaris Caroline Verstraate. 'Een bekende heeft met ons gesproken of het mogelijk was een sinterklaasfeest bij onze voetbalvereniging te houden. Gezien de maatschappelijke discussie die momenteel heerst, hebben we aangegeven dat we hierover willen nadenken. De betrokkene heeft toen per ongeluk de poster al online gezet.'

De betrokkene is in dit geval Wesley de Bruin. Volgens de Haagse zanger, die vaak in de kantine van Haaglandia optreedt, gaat het om een misverstand. 'Ik ben inderdaad iets te snel geweest met het publiceren van de poster', geeft De Bruin schuldbewust aan. 'We hebben gesproken over een sinterklaasfeest, maar nog niet over hoe dat feest eruit komt te zien.'

Geen zwarte pieten

De poster werd gemaakt vanwege het nieuws dat de klassieke Zwarte Piet niet meer welkom is op scholen in onze regio. De schoolbesturen spraken onderling af dat alle discrimerende kenmerken, zoals de volledig zwarte kleur, worden geschrapt. Ook de grote rode lippen, het kroeshaar en de gouden oorringen gaan op de schop.

'Na dat nieuws ontplofte Facebook. Toen heb ik voor de gein dit evenement aangemaakt', legt De Bruin zijn impulsieve actie uit. 'In korte tijd gaven meer dan 500 mensen aan bij dit sinterklaasfeest met echte zwarte pieten aanwezig te zijn. Wie A zegt, moet ook B zeggen. Daarom heb ik besloten om ermee door te gaan.'

Naam verwijderd

Haaglandia was niet blij met de poster. Op aandringen van de voetbalvereniging werd daarom de naam van Haaglandia verwijderd. Verstraate: 'Wij zijn een multiculturele vereniging. Daarom nemen wij ook geen standpunt in inzake Zwarte Piet. Toen de discussie twee jaar geleden in alle hevigheid losbarstte, hebben we besloten om geen sinterklaasfeest meer te organiseren. Dat feest van De Bruin wordt dus ook niet bij ons gehouden.'

Niet alleen de naam van de voetbalvereniging werd van de poster verwijderd. Ook de zin 'Hou je kind thuis van school!!!' besloot De Bruin weg te halen. Een verstandig besluit, meent Dick Jense, raadslid van Onafhankelijk Rijswijk. 'Een kind is gewoon leerplichtig. Als ouders hun kinderen die dag van school houden zonder geldig excuus begaan ze een overtreding. Dan lopen ze het risico dat ze te maken krijgen met de leerplichtambtenaar.'

Locatie

Na het afzeggen van Haaglandia blijft De Bruin ondertussen op zoek naar een locatie voor zijn feest. 'Ik heb enkele locaties op het oog. Ik wil niet zeggen om welke locaties het gaat, want het is nog niet zeker dat er veel mensen komen. Vaak zie je dat mensen op Facebook wel aangeven dat ze komen, maar uiteindelijk toch afhaken. Toch hoop ik uiteindelijk op een opkomst van zo’n 200 à 300 man.'

En heeft Haaglandia nog iets gemerkt van de poster? 'Gelukkig hadden onze leden snel door dat wij niets met de organisatie van dit feest te maken hebben', geeft Verstraate aan. 'Wesley heeft zich ongelukkig uitgedrukt op de poster en dat zien onze leden ook in. Ik heb in ieder geval geen signalen gekregen van mensen die hun lidmaatschap willen opzeggen.'