Plan nieuwbouw Koningin Julianaplein krijgt bijval in Haagse politiek

Het plan voor het nieuwe Koningin Julianaplein
Het plan voor het nieuwe Koningin Julianaplein © gemeente Den Haag
DEN HAAG - De bouw van een nieuw groot complex op het Koningin Julianaplein in Den Haag gaat zeer waarschijnlijk door. In de Haagse gemeenteraad is een meerderheid van de partijen voor het L-vormig gebouw naast Den Haag Centraal. De ontwikkelaar die het gaat realiseren omschrijft het zelf als 'twee ranke torens met daartussen een groene vallei aan daklandschappen'.
Wethouder Boudewijn Revis (VVD) noemde de nieuwbouw donderdagavond tijdens een commissievergadering een belangrijke ontwikkeling. 'Mensen zullen ons hier in de toekomst dankbaar voor zijn. Dit gebouw maakt dit deel van de stad af.'
Zo moet het eruit komen te zien:
De bewoners van de City Tower, onderdeel van New Babylon, maakten tijdens de vergadering duidelijk dat zij het hiermee niet eens zijn. Zij vrezen onder meer dat hun uitzicht wordt belemmerd en dat ze minder zon zullen krijgen. Het nieuwe complex komt op ongeveer 24 meter afstand van City Tower. Volgens woordvoerder Steve Tammerijn had de gemeente ook eerder verklaard dat de nieuwbouw niet zo dicht op de toren zou komen. Bovendien hekelde hij het gebrek aan inspraak. De bewoners dreigen als het plan eenmaal definitief is goedgekeurd ook naar de rechter te stappen om de bouw tegen te houden.
Volgens Revis is er echter nooit gezegd dat er niet voor New Babylon zou worden gebouwd. Verder is er ook wel degelijk overleg geweest met de bewoners, zei hij. Alleen hebben zij hun zin niet gekregen. 'Als je nu vanuit je raam het stadscentrum kan zien en er komt een gebouw voor, is dat teleurstellend of vervelend. Dat besef ik me terdege. Maar wij moeten breder kijken: wat is goed voor de stad en hoe maken we het Koningin Julianaplein aantrekkelijker. We hebben geluisterd, maar in the end is niet iedereen tevreden.'

'Aan de slag'

De grootste partij van Den Haag, D66, is blij met de plannen, zei raadslid Rachid Guernaoui. 'Gunnen en aan de slag'. Ook de Haagse Stadspartij is voor. Al had fractievoorzitter Peter Bos ook nog kritiek omdat er congresruimte in het gebouw zou komen. Die is er inmiddels wel voldoende in de omgeving, zei hij. Volgens Revis gaat het echter om 'vergaderfaciliteiten'. Daaraan is juist wel weer behoefte.
De PvdA had liever alleen hoogbouw aan de kant van de Rijnstraat gezien, maar kan leven met de oplossing. 'Je krijgt niet altijd wat je liever wil', aldus raadslid Jeltje van Nieuwenhoven.

Open en groen

De oppositiepartijen in de raad, zien helemaal niets in het complex op het plein. Vooral de SP, de PVV en de Partij voor de Dieren, Groep de Mos en ChristenUnie/SGP vinden het te massief. Zij zien liever een open en groener plein.