Instellingen

Klas gaat 100 jaar terug in de tijd: 'Schrijven met zo'n kroontjespen is best moeilijk'

Leerlingen van Verburch-Hof krijgen les in lokaal van 100 jaar geleden
Leerlingen van Verburch-Hof krijgen les in lokaal van 100 jaar geleden © Omroep West
POELDIJK - Wie even honderd jaar terug in de schoolbanken wil gaan, kan dat zaterdag letterlijk doen in de Bartholomeuskerk in Poeldijk. Daar is tijdens Open Monumentendag een klaslokaal uit het jaar 1921 ingericht. De leerlingen van De Verburch-hof school in Poeldijk namen vrijdag al de proef op de som en kregen les zoals 100 jaar geleden.
Houten schoolbanken, een kroontjespen met echte inkt, landkaarten aan de muur en een ouderwetse leermeester. Voor de leerlingen uit groep 8 is het even wennen om zonder een digiboard, Chromebook en allemaal naast elkaar in plaats van in groepjes, in de klas te zitten. 'Maar ik vind het wel leerzaam', zegt een jongen. 'Het is leuk om te weten hoe het er 100 jaar geleden aan toe ging.'
Ook voor Peter van Leeuwen, die dertig jaar in het onderwijs zat, en als 'leermeester' is ingevlogen, is het wennen. 'Kijk, ik heb 1921 niet meegemaakt. Maar het is wel heel interessant om je er in te verdiepen, hoe zag een klaslokaal er toen uit, en hoe gedroegen mensen zich vroeger.' Of het vroeger beter was? 'Daar valt lang over te discussiëren. Maar ik denk wel dat leerlingen meer discipline werd bijgebracht. Dat is zo slecht nog niet.'
Klas gaat 100 jaar terug in de tijd

'Ik zou het niet elke dag willen'

'Armen over elkaar', spreekt Van Leeuwen de kinderen dan ook 'gespeeld' bevelend toe. 'En wie niet luisterde, werd vroeger op het strafbankje gezet', legt hij vervolgens vriendelijk uit. Het is voor de leerlingen van de Verburch-hof extra bijzonder om terug in de tijd te gaan. 'Omdat onze school dit jaar ook 100 jaar bestaat', vertelt leerkracht Jasmijn Veeman. 'We hebben de afgelopen tijd al vaak gepraat over de begintijd van onze school. Maar nu kunnen de leerlingen het ook écht ervaren.'
Na een les topografie met een ouderwetse aanwijsstok en een schrijfles, mogen de kinderen terug naar hun eigen klaslokaal. 'Ik vond het schrijven met een kroontjespen het leukst, maar ook best moeilijk', reageert een meisje. Andere zijn blij dat het voorbij is. 'Ik zou niet elke dag zo klassikaal les willen. Het is een beetje saai.' Ook worden de digitale middelen gemist. 'Ik kan nu gewoon rekenen op de computer, dat vind ik toch fijner. Maar voor een paar dagen, is dit best leuk.'
Het oudwetse 'leesplankje van Hoogeveen', met het welbekende aap, noot, mies
Het oudwetse 'leesplankje van Hoogeveen', met het welbekende aap, noot, mies © Omroep West