Instellingen

Reddingsteam surfdrama Scheveningen krijgt internationale prijs: 'Het wordt nooit meer hetzelfde'

De zoektocht naar de vermiste surfers werd bemoeilijkt door de grote hoeveelheden schuim
De zoektocht naar de vermiste surfers werd bemoeilijkt door de grote hoeveelheden schuim © ANP
DEN HAAG - De medewerkers van de KNRM hebben voor hun reddingswerk tijdens het surfdrama op Scheveningen een internationale onderscheiding gekregen. De actie kreeg de tweede prijs in de categorie reddingsacties. Sander Kuipers voer op de bewuste avond op de RIB-boot die twee van de slachtoffers uit het water haalde. 'Ik heb later pas echt meegekregen hoeveel impact dit op ons hele team heeft gemaakt.'
Hij zal 11 mei 2020 nooit meer vergeten. Als om 19.16 uur de pieper gaat heeft Kuipers nog niet in de gaten hoe dramatisch de avond zal verlopen. 'We krijgen bijna wekelijks wel een melding van een surfer in de problemen. Dus op dat moment sla je er nog niet heel erg op aan.'
Dat gevoel slaat razendsnel om, want nog geen minuten later beseffen de mannen van de KNRM dat het geen doorsnee melding is. 'Wij hebben een pager aan boord en bij elke operatie schakelen we direct de Kustwacht in waar we nadere informatie krijgen. Zij vertelden ons dat er meerdere mensen serieus in de problemen waren. Dat was voor ons het signaal dat het ernstig was.'

Tientallen mensen op strand

Kuipers zit aan boord van een van de twee RIB-boten die op het water zoeken naar de surfers. Ze weten die avond twee van de surfers uit het water te halen. Een van hen overleeft het drama, voor de andere man komt de hulp te laat. Op het strand helpen nog tientallen mensen mee in de zoektocht naar de vermiste mannen. Uiteindelijk komen vijf surfers op deze rampzalige dag om het leven.
Sander Kuipers (midden) op het strand van Scheveningen
Sander Kuipers (midden) op het strand van Scheveningen © KNRM
De avond gaat in een roes aan Kuipers voorbij. Pas weken later ziet hij hoe zwaar het voor iedereen geweest is. 'Ik weet nog dat ik tegen een collega heb gezegd dat hij blij moest zijn dat hij die avond niet op de RIB-boot heeft gestaan. Het was door de zee en de omstandigheden zo'n zware avond. Dat was niet normaal. Maar tijdens een evaluatie keken we nog een keer naar de beelden van die avond. En dan zie je pas hoe jouw collega's twee mensen tevergeefs aan het reanimeren zijn. Toen kwam bij mij pas echt het besef hoe zwaar die avond voor iedereen is geweest.'

Nieuwe mensen in team

In het juryrapport wordt deze teamgeest ook geroemd en is het de reden dat de reddingswerkers de tweede prijs krijgen, achter een Nieuw-Zeelandse actie waarbij de opvarenden van een zeiljacht werden gered. 'Ik ben zo trots op ons team', vertelt Kuipers over de waardering die ze op deze manier opnieuw hebben gekregen. 'We hadden een aantal jongens in ons team die zich echt pas net hadden aangesloten op dat moment. En die krijgen dan direct dit voor hun kiezen. Dat was wel heel heftig.'
Voor het hoofdkantoor van de KNRM was dit de reden om het Scheveningse team te nomineren. 'Wij wisten nergens van, dus voor ons kwam het wel als een verrassing', vertelt Kuipers. 'Maar het is mooi dat we een prijs hebben gekregen, het is een fijne waardering voor het team.' De verkiezing was een juryprijs, maar de organisatie rijkt ook nog een publieksprijs uit. Daar kan nog tot vrijdag 8 oktober hier nog op gestemd worden.

'Niet weer zoals vorig jaar'

Het surfdrama zit ruim een jaar later nog altijd in ieders gedachten, vertelt Kuipers. 'De impact van wat er is gebeurd, dat is niet te beschrijven. Het komt zo dichtbij, je zit er in zo'n geval bovenop. Je ziet de familie voor de deur staan te wachten in de hoop dat hun kinderen worden gevonden en binnengebracht kunnen worden. Het is een heel confronterende en emotionele periode geweest.'
De evaluatie, waarbij ook nazorg aanwezig was, heeft Kuipers wel enorm geholpen. 'Ik heb daarna wel een beetje af kunnen sluiten, maar toch verdwijnt het nooit helemaal uit je gedachten. De eerste twee weken was een van de surfers nog vermist en dan denk je echt zodra je de pieper hoort: zal hij zijn gevonden. Maar ook daarna spookt het wel nog door je hoofd. Dat bij een melding je eerste ingeving is dat je maar hoopt dat het niet weer zo is als vorig jaar. Het werk zal voor ons echt nooit meer hetzelfde zijn, daarvoor heeft het te veel impact gemaakt.'