Wie is de rattenvanger van Leidschendam en vooral: waar is 'ie? De overlast neemt toe

Bewoners van Leidschendam klagen al jaren over overlast van ratten I Foto Omroep West
Bewoners van Leidschendam klagen al jaren over overlast van ratten I Foto Omroep West
LEIDSCHENDAM-VOORBURG - De rattenreportage uit Leidschendam zorgt voor reuring. Nadat Omroep West in een reportage aandacht gaf aan het ongedierteprobleem in Leidschendam-Noord, lijken de plannen voor een oplossing in een stroomversnelling te raken. 'Als we het zo laten, wordt het hier een El Dorado voor ratten.'
'De beelden kwamen heftig bij mij binnen', zegt Bram van Popering van oppositiepartij GBLV/GemeenteBelangen Leidschendam-Voorburg. 'Het was een verrassing voor mij om te zien dat het zó heftig was', zegt hij. Van Popering doelt op de beelden van de grote hoeveelheden afval naast containers en de uitspraken van bewoners. 'Dit gebied van onze gemeente is een El Dorado voor ratten. Het loopt uit op een regelrecht disaster', meent het raadslid.
Ratten zorgen voor onrust in Leidschendam-Noord

Onder de pet

Van Popering merkt op dat plannen om concreet wat met de overlast te doen, op mysterieuze wijze van tafel geveegd lijken te zijn. 'Ik krijg de indruk dat de plannen onder de pet worden gehouden. Al vier jaar geleden is groots aangekondigd dat dit ongedierteprobleem aangepakt zou worden. Stukken hierover zijn ineens kwijt.'
Voor Ingrid Jerphanion, die in de video van Omroep West alarm sloeg over de situatie, is de afwikkeling van het rattenplan een mysterie. 'Schijnbaar werken de mensen die dit plan moesten uitvoeren en monitoren niet meer bij de gemeente. Er zijn in opdracht van de gemeente rattenvallen geplaatst, maar niemand controleert of ze werken. Dat ziet de gemeente niet als hun verantwoordelijkheid. Er is dus helemaal geen naleving van de plannen.' Jerphanion werkt namens de huurdersraad Vidomes aan een brandbrief richting het gemeentebestuur. 'Het is fijn dat er nu reuring is, maar dat moeten we vast blijven houden tot er een echte oplossing komt.'
Afval in Leidschendam-Noord op een zaterdag I Foto Omroep West
Afval in Leidschendam-Noord op een zaterdag I Foto Omroep West

Rattenvanger

CDA fractieleider Ron van Duffelen stelde raadsvragen naar aanleiding van de video. 'Het probleem was al bekend, maar kreeg door de reportage extra aandacht', zegt hij. 'Wij dachten dat er als onderdeel van het bestrijdingsplan uit 2017 een rattenvanger was aangesteld. Ik heb de vraag gesteld over wie en waar die rattenvanger is.'
Van Duffelen zou graag verder willen praten over boetes als oplossing voor het afvalprobleem. Ook Jerphanion en Popering voelen wat voor die methode. 'In Den Haag, Zoetermeer en Capelle aan den IJssel worden flinke boetes uitgedeeld voor het dumpen van zwerfafval’, zegt Popering. ‘Bewustwoordingscampagnes zijn leuk en aardig. Maar als dat niet werkt, dan weet je hoe de mensheid in elkaar steekt. Dan maar op de harde manier.'

Boetes uitdelen niet mogelijk

Van Duffelen wil nagaan of Avalex en de gemeente verder kunnen denken over betere maatregelen. 'Vanaf 1 januari is er een plan om ook op zaterdagen afval op te laten ruimen. Ik wil kijken of dat misschien al sneller kan’, zegt van Duffelen. Van Popering vindt het vooral tijd voor snelle actie. ‘Dit ettert al zo veel jaren voort zonder dat er concrete actie wordt ondernomen. Hier moeten we nu wat mee.. Wij werken in ieder geval aan een voorstel hiervoor.'
De gemeente reageerde op de rattenreportage. Boetes uitdelen is volgens de gemeente nog niet mogelijk, omdat er geen verbod is opgenomen in de APV waardoor handhaving nog niet mogelijk is. Volgend jaar wil het gemeentebestuur een voorstel doen om de APV aan te passen. Verder laat de gemeente weten: 'We zijn ons bewust van de overlast die ongedierte, zoals ratten en meeuwen, op verschillende plekken in onze gemeente geeft. (Zwerf)afval trekt ongedierte aan. Met elkaar moeten we ervoor zorgen dat er geen zwerfafval op straat beland. Als gemeente nemen we maatregelen door bijvoorbeeld ondergrondse afvalcontainers (ORAC’s) te plaatsen. Als gemeente kunnen we het rattenprobleem niet alleen oplossen. Meerdere partijen zullen hierin hun verantwoordelijkheid moeten nemen en gezamenlijk optrekken om de populatie ratten te decimeren.