Varende 'burgermoeder' zwaait af: 'Mooier kan het niet'

Marina van der Velde neemt op een rondvaartboot afscheid als burgemeester
Marina van der Velde neemt op een rondvaartboot afscheid als burgemeester © Chris Vogel
KAAG EN BRAASSEM - Hoe neem je afscheid van een waterrijke gemeente als Kaag en Braassem? Met een rondvaart, zo bedachten de collega's van scheidend burgemeester Marina van der Velde. Het afgelopen weekeinde deed ze alle dorpskernen aan en werd ze overladen met cadeaus, dankwoorden en optredens.
'Het is best wel spannend, want ik heb hier helemaal geen hand in gehad', vertelt Van der Velde, zittend naast haar man Geert op een rondvaartboot. Het naderende afscheid geeft haar een 'heel dubbel' gevoel. 'Dit is een fantastische afsluiting van mijn werkend bestaan, mooier had het niet kunnen zijn. Maar ik krijg langzaam maar zeker door dat het één dezer dagen ophoudt.'
Het schip waarop de vaartocht wordt gehouden: 'Alexander-M'
Het schip waarop de vaartocht wordt gehouden: 'Alexander-M' © Chris Vogel
Marina van der Velde-Menting (68) staat voor eeuwig in de geschiedenisboeken als eerste kroonbenoemde burgemeester van Kaag en Braassem. Na ruim 11,5 jaar mag ze vanaf woensdag van haar pensioen gaan genieten. 'Ik heb van al die jaren genoten, echt een hoogtepunt kan ik niet noemen. Dieptepunten waren de grote, verdrietige momenten', zegt Van de Velde, verwijzend naar het vliegdrama met de MH17 (2014) en de grote kerkbrand in Hoogmade (2019).

Streng, maar efficiënt

Aankomende woensdag draagt Van der Velde, die in Roelofarendsveen blijft wonen, de ambtsketting over aan haar opvolgster Astrid Heijstee. Tot het zover is, geniet ze met volle teugen van haar vaartocht door de gemeente. Dat het regenachtige weer niet echt meewerkt, doet daar weinig aan af. 'Ik vertaal het maar als: de gemeente huilt omdat ik wegga', verklaart ze grijnzend.
Vaartocht met vermaak voor afzwaaiende burgemeester: 'De gemeente huilt'
Of dat laatste waar is, peilde Omroep West bij vier verschillende inwoners van Kaag en Braassem. Hoe kijken zij terug op de 11,5 jaar waarin Van der Velde aan het roer stond? De reacties variëren van een betrokken 'burgermoeder' tot niet zichtbaar genoeg en streng, maar efficiënt en rechtvaardig. 'De burgemeester heeft mensen in onze gemeente bij elkaar gebracht.'
Juli 2016: Marina van der Velde vaart met haar man Geert
Juli 2016: Marina van der Velde vaart met haar man Geert © ANP
Naam: Anja de Rijk
Functie: gemeenteraadslid en fractievoorzitter CDA
Woonplaats: Leimuiden
'Marina stond voor een grote uitdaging na de fusie tussen Alkemade en Jacobswoude, die heel wat voeten in aarde had. Ik heb volle bewondering voor hoe ze die heeft aangepakt. Ze heeft ook heel wat meegemaakt, zoals de opvang van vluchtelingen en de grote kerkbrand in Hoogmade.'
'Als burgermoeder hadden we geen betere kunnen hebben dan Marina. Ze was overal bij, heel betrokken en haar deur stond altijd open. Binnen het gemeentebestuur vind ik dat er wel wat meer gelegenheid mag zijn voor kritische geluiden, dat is een uitdaging voor de nieuwe burgemeester.'
Anja de Rijk
Anja de Rijk © Privéfoto
'Met de mens Marina kan ik het beter vinden dan met haar in de rol van burgemeester. Ze is een warme persoonlijkheid en heeft echt het beste met iedereen voor. Ik vind haar streng, maar wel rechtvaardig. Ze houdt heel erg van orde, daarin kan ze heel fel zijn.'
'Het mooie is dat Marina ook veel zelfreflectie heeft. Ze moet soms even lachen en dan corrigeert ze zichzelf. In zulke gevallen zegt ze ook: ik bijt wel, maar ga er heus over nadenken. En dan komen we er altijd wel weer uit.'
Naam: Corry den Dubbelden
Functie: lid en secretaris dorpsraad Hoogmade
Woonplaats: Hoogmade
'Wij hebben haar eigenlijk niet of nauwelijks gezien. Ik zit zelf nog maar twee jaar in de dorpsraad, maar privé ben ik haar ook amper tegengekomen. Toen hier de kerk afbrandde, was ze er wel. Door haar gezicht even te laten zien en medeleven te tonen hebben mensen steun aan haar gehad.'
'Ik vind haar een burgemeester die weet wat ze wil. Dat is niet altijd makkelijk voor mensen die ook wat willen. Zij is de baas, een soort directrice. Al hoef je het niet altijd met elkaar eens te zijn. Als het botst, legt ze wel uit waarom ze zo denkt. En later denk je dan: misschien heeft ze wel gelijk.'
Corry den Dubbelden
Corry den Dubbelden © Privéfoto
'Als dorp verwachten we niet zo veel van een burgemeester. Hier in Hoogmade hebben we vaak het idee dat we worden gezien als een dorpje dat ondergeschikt is aan Roelofarendsveen. Dat is een gevoelig puntje. Je ziet dat ook met woningbouw, het is touwtrekken en het gaat allemaal zo traag.'
'Mijn advies aan de nieuwe burgemeester is: meer je gezicht laten zien. Je kunt wel online contact opnemen met de gemeente, maar dat doen bewoners niet. Kom ook een keer spontaan langs bij activiteiten. Koffiedrinken voor bejaarden, bijvoorbeeld. Al is het maar één keer in de twee jaar.'
4 november 2019: een grote brand in de Onze-Lieve-Vrouw-Geboortekerk schrikt Hoogmade op
4 november 2019: een grote brand in de Onze-Lieve-Vrouw-Geboortekerk schrikt Hoogmade op © ANP
Naam: Martijn Koek
Functie: voorzitter ondernemersvereniging OVKB
Woonplaats: Oude Wetering
'We hebben heel prettig met elkaar samengewerkt. Meestal hadden we met elkaar te maken op bijeenkomsten die wat luchtiger waren, waar ze bijvoorbeeld lintjes door moest knippen. Het is me wel opgevallen dat ze zich altijd goed voorbereidt en weet waar ze het over heeft.'
'Als oud-voorzitter van de lokale voedselbank, waar het op dat moment niet goed mee ging, had ik medestanders nodig om dingen voor elkaar te krijgen. Daar heeft ze veel over doorgevraagd, en terecht, maar uiteindelijk is ze publiekelijk in de bres gespringen voor de voedselbank.'
Martijn Koek
Martijn Koek © Privéfoto
'De burgemeester heeft mensen in onze gemeente bij elkaar gebracht, vooral op het gebeid van recreatie. Tegelijkertijd is het recreatiebeleid mijn enige puntje van kritiek. Ze heeft haar best gedaan om de boel aan te zwengelen, maar op dat gebied had er wel meer mogen gebeuren.'
'Zij leidde de commissie voor een ondernemersprijs in Kaag en Braassem. Daarin hebben we leuke discussies gevoerd. Je merkt dat ze heel veel ervaring heeft met het leiden van vergaderingen. Ze komt streng over, maar ik vind haar wel efficiënt. Daar hou ik van.'
Martijn Koek met burgemeester Marina van der Velde
Martijn Koek met burgemeester Marina van der Velde © Privéfoto
Naam: Floris Schoonderwoerd
Functie: wethouder en eerste locoburgemeester (PRO Kaag en Braassem)
Woonplaats: Oud Ade
'Ik ben de enige wethouder die Marina vanaf het allereerste begin heeft meegemaakt. Haar manier van communiceren kan heel hard en stevig zijn. Maar ze doet het altijd met een lach op haar gezicht, waardoor het wordt geaccepteerd. En in besloten kring heeft ze ook snoeiharde humor en zelfspot.'
'Voor mij is Marina een atypische VVD’er. Zo is ze zeer actief op het dossier opvang van vluchtelingen en statushouders. In een gesloten gemeenschap als de onze probeert ze toch altijd een plekje te vinden voor mensen die het niet altijd gemakkelijk hebben, wat niet per se bij haar partijprofiel past.'
Floris Schoonderwoerd
Floris Schoonderwoerd © Gemeente Kaag en Braassem
'Het hoogtepunt vond ik hoe ze de nasleep van het MH17-ongeluk heeft begeleid. Daarbij overleden vier inwoners van Kaag en Braassem, onder anderen twee vrienden van mij. Ze kan mensen heel goed een hart onder de riem steken, zonder mee te gaan in hun emoties. Daar is ze heel sterk in.'
'Als ik één kritiekpuntje moet noemen, is het dat ze op inhoud vaak stevig mee kon vergaderen. Dat kan in andere gemeenten gevaarlijk zijn. Tot problemen heeft het hier nooit geleid, het werd zelfs gewaardeerd. Maar het ambt op een veilige manier uitoefenen, zou het wel makkelijker maken.'
Burgemeester en wethouders, met in het midden Marina van der Velde en Floris Schoonderwoerd
Burgemeester en wethouders, met in het midden Marina van der Velde en Floris Schoonderwoerd © Rob Poortvliet