QR-codes controleren op de sportvereniging: 'Hebben er eigenlijk de handjes niet voor'

QR-code scannen voor binnensporten
QR-code scannen voor binnensporten © Omroep West
REGIO - Sportclubs die binnen sporten hebben vanaf zaterdag een hele kluif aan de nieuwe coronamaatregelen. Het controleren van QR-codes vraagt veel organisatie en vrijwilligers die de klus aan de deur kunnen klaren. 'Wij worden weer opgezadeld met een heleboel taken, waar we eigenlijk de handjes niet voor hebben,' zegt vice-voorzitter Paul Rosdorff van basketbalvereniging BS Leiden duidelijk geïrriteerd.
'Het geeft ook een heleboel onrust bij ouders van de leden en bij leden zelf. En er zijn ook mensen verontwaardigd. Dat heeft alles te maken met het feit dat de diepere zin van die QR-code ernstig wordt betwijfeld', zegt Rosdorff terwijl de Leidense jeugd op de achtergrond een basketbalwedstrijd probeert te winnen. 'Velen vinden dat de maatregel als drukmiddel wordt gebruikt om zich te laten vaccineren.'
Rosdorff wordt sinds de laatste persconferentie platgebeld door leden, omdat zij bezorgd zijn of wedstrijden wel doorgaan en wat er van hun verwacht wordt. Het is, volgens Rosdorff, een enorm gedoe om alle leden gerust te stellen, controles te regelen en te achterhalen of wedstrijden en trainingen door kunnen gaan.
Het coronatoegangsbewijs is in de sport verplicht bij sportbeoefening op binnensportlocaties vanaf 18 jaar, zoals sportscholen, sportzalen en zwembaden. Dit geldt voor lessen, trainingen, recreatief sporten en bij wedstrijden. Het coronatoegangsbewijs is verplicht voor sporters en publiek binnen, ook voor ouders die hun kind komen brengen en daarbij een binnenruimte betreden, zoals bijvoorbeeld bij zwemles.

'Hier zit je niet op te wachten'

Mirjam den Outer, coronacommissielid van BS Leiden, vindt het checken van de QR-codes een hele belasting. 'Heel veel werk. Waar je als basketbalmoeder, want dat ben ik in feite, niet op zit te wachten. Voor een grote club als dit is het niet te doen om dit te managen.' Maar de Leidse club moet er zaterdag toch aan geloven: aan de deur checkt een jong geblesseerd basketballid iedere bezoeker van de sporthal.
Basketbalvereniging BS Leiden controleert QR-code: 'Dit is bijna onmogelijk'
De bezoekers, veelal ouders die hun kinderen brengen, zijn wisselend in hun reactie op de controle. Een ouder echtpaar zegt er geen moeite mee te hebben. 'Nee echt niet, totaal geen moeite. Want het zal de toekomst worden, denken wij.' Een andere moeder is opgetogen. 'Ik ben blij dat dit zo kan. Mijn kinderen hebben lang niet kunnen sporten door alle omstandigheden.'
Voor een moeder met twee zoons in het basketbalteam van Leiden, voelt het dubbel. 'Mijn man is erg betrokken bij de wedstrijden. Hij zet zich in als coach, hij doet onwijs veel. En nu mag hij er niet bij zijn, omdat hij om medische redenen niet gevaccineerd is. Testen is geen optie, want met zoveel taken bij de club en twee kinderen die lid zijn, zal hij zich 5 à 6 keer per week moeten testen. Dat is gewoon niet te doen.'

Lastig om vrijwilligers te vinden

Badmintonclub Delft baalt ook van de controle aan de deur. 'We hebben veel overleg gehad over de maatregelen met onze twee corona-coördinatoren en binnen ons bestuur. We zijn er niet blij mee, maar moeten ons aan de maatregelen houden. We lopen tegen praktische problemen aan. Het wordt lastig om vrijwilligers te vinden die bij de ingang staan', laat de club weten.
'En tijdens de competitie komen mensen verspreid binnen. We gebruiken één oude telefoon van iemand, die dan doorgegeven moet worden. Verder kijken we niet uit naar discussie met leden die het niet eens zijn met de maatregelen. En als er spelers niet komen voor de competitie geeft dat ook veel problemen.'

vv Lyra controleert nog niet

Ook voetbalverenigingen, die buiten spelen, moeten vanaf zaterdag de bezoekers deels controleren op het coronatoegangsbewijs. Wie een binnenruimte in wil gaan, zoals de kantine of de kleedkamer, moet de QR-code laten zien. Bij voetbalvereniging Lyra in De Lier is dat op de eerste dag nog niet gedaan, meldt mediapartner WOS. 'Wij kunnen onze vrijwilligers daar niet mee belasten', zegt voorzitter Klaas van der Eijk in gesprek met WOS Sport. 'Wij hebben onze bezoekers daarom gevraagd om zelf hun verantwoordelijkheid te nemen.'
Dat er zaterdag nog niet werd gecontroleerd, betekent niet dat de club dat helemaal niet zal doen. Hoe het beleid er de komende weken gaat uitzien, wordt nog besproken. 'Theoretisch zou het mogelijk moeten zijn om iedereen te controleren, maar de praktijk is helaas anders.'

Polsbandje bij geldige QR-code

Bij streekgenoot FC 's-Gravenzande waren er een stuk minder problemen. De club besloot twee beveiligers in te huren, die bij beide ingangen controleerden. Bezoekers met een geldige QR-code kregen een polsbandje. 'Dat is goed gegaan', zegt voorzitter Leo van der Lans, die dus geen vrijwilligers wilde inzetten. 'We zagen deze week de eerste (negatieve, red.) reacties van leden, waardoor we dachten: dit gaan we de vrijwilligers niet aandoen.'
Volgende week worden waarschijnlijk opnieuw beveiligers ingezet, zodat iedereen gewend is aan het beleid. Daarna volgt een evaluatie. 'Als er zich geen bijzonderheden voordoen, kunnen we het daarna waarschijnlijk wel met vrijwilligers af.'