Band zingt voor de onafhankelijkheid van Zoeterwoude: 'Waarom samengaan met Leiden?'

Michiel Breedveld is een van de bandleden van ZoeterWous
Michiel Breedveld is een van de bandleden van ZoeterWous © Sleutelstad
ZOETERWOUDE - Met hun eerste album 'Hier In De Weipoort' is een nieuwe band in Zoeterwoude opgestaan: ZoeterWous. En niet zomaar een band, maar een protestband. Met hun liedjes komen zij op voor de zelfstandigheid van hun dorp. 'Wij zijn niet tegen Leiden, maar wij vinden dat de Leidse politiek zich gewoon met de eigen stad moet bemoeien en niet met ons.'
Michiel Breedveld, Lee Bourke en Rick Gravesteijn bezingen met de liedjes hun woonplaats Zoeterwoude. Het idee om dat te doen is voortgekomen uit een Zoeterwoudse traditie. 'Zoeterwoude heeft een heel actieve muziekscene', begint Breedveld, drummer, zanger en tekstschrijver van de band. 'In de jaren '90 had je de band El Legamo met het nummer 'Superwoude!!!'. Ook is er een handjevol volkszangers die Zoeterwoude hebben bezongen en die traditie hebben wij met ZoeterWous voortgezet. Daarnaast voel ik mij enorm thuis en welkom in Zoeterwoude. Dus het lag heel erg voor de hand om Zoeterwoude te bezingen.'
Band ZoeterWous zingt voor de onafhankelijkheid van Zoeterwoude: 'Waarom samengaan met Leiden?'
Op hun eerste album staan onder andere de liedjes 'Zoeterwoude Boven' en 'Hier In De Weipoort'. 'Zoeterwoude Boven is geïnspireerd op het feit dat Leiden altijd over de snelweg kijkt naar Zoeterwoude of daar nog iets te halen valt', legt Breedveld uit. 'En Hier In De Weipoort is een ode aan de boeren van Zoeterwoude. Want wat niemand ziet is dat die boeren keihard werken en dat het werk altijd doorgaat', voegt hij toe.

'Het loopt hier als een zonnetje'

Maar waarom is het zo nodig om Zoeterwoude te eren met deze protestsongs? 'De discussie of Zoeterwoude niet moet worden samengevoegd met de gemeente Leiden sluimert altijd op de achtergrond. In de jaren '90 is er bijvoorbeeld een referendum geweest over deze kwestie', vertelt Breedveld. 'En in 2020 kondigde de vorige burgemeester aan dat zij opstapte. Toen was er ook meteen discussie over of wij wel een nieuwe burgemeester zouden krijgen of dat wij met Leiden werden samengevoegd.'
Ook is het volgens Breedveld helemaal niet nodig dat Zoeterwoude onderdeel wordt van de gemeente Leiden. 'Het loopt allemaal als een zonnetje in onze gemeente. Alles is goed geregeld, de gemeente heeft zijn financiën op orde en iedereen is tevreden. Dus waarom zouden wij samengaan met Leiden?', betoogt hij. 'Daarnaast is Zoeterwoude echt heel anders dan Leiden. Zoeterwoude is een agrarische en landelijke gemeente. Je hebt hier bijvoorbeeld trekkerbehendigheidswedstrijden. Dat kennen ze niet in Leiden, het is een totaal andere wereld. En wij zijn bang dat als wij onderdeel van Leiden worden, wij het landelijke karakter verliezen en een soort buitenwijk van Leiden worden.'

'Beetje als Asterix en Obelix'

Daarnaast wil de drummer en tekstschrijver van ZoeterWous benadrukken dat zij absoluut niet tegen Leidenaren zijn. 'Wij zijn niet tegen Leiden, maar wij vinden dat de Leidse politiek zich gewoon met de eigen stad moet bemoeien en niet met ons', zegt Breedveld. 'Maar Leidenaren zijn natuurlijk hartstikke welkom in ons dorp. Wij zingen niet tegen Leiden, maar juist om de inwoners van Zoeterwoude wakker te schudden van onze eigenheid en onafhankelijkheid.'
De reacties op het eerste album van ZoeterWous zijn volgens Breedveld alleen maar positief. 'Wij zijn inmiddels 5000 keer beluisterd. Ook heb ik mensen gesproken die nu in Leiden wonen, maar uit Zoeterwoude komen. Zij moesten er enorm op lachen.' Volgens hem zijn de nummers ook een succes, omdat ze voor iedereen herkenbaar zijn. 'Onze liedjes gaan vooral over eigenheid en iedereen kan zich daarin herkennen. Het is een beetje als Asterix en Obelix: het Gallische dorp en het Romeinse Rijk. Iedereen wil iets eigens', legt de muzikant uit.

Reportages maken of liedjes schrijven, bijna hetzelfde

Ook krijgt Breedveld, in het dagelijks leven politiek verslaggever voor de NOS, veel positieve reacties van zijn collega's. 'Voor het eerst hebben zij echt laten merken dat zij mijn nummers leuk vinden. In het verleden hebben mijn collega's ook wel eens herrieplaten van mij gekocht om mij te steunen, maar die hebben ze nooit meer gedraaid', vertelt de politiek verslaggever lachend. 'Maar de nummers van ZoeterWous spreken hen meer aan.'
Voor Breedveld is het schijven van de liedjes over Zoeterwoude bijna hetzelfde als reportages maken voor het achtuurjournaal. 'Als journalist vertel je verhalen, maar als zanger doe je dat ook. Natuurlijk is er wel verschil, want bij muziek vertel je een verhaal over gevoel en beleving en als journalist vertel je verhalen over het nieuws. Maar in de kern doe je bij alle twee hetzelfde', legt hij uit. 'Voor mij zijn het dus geen aparte werelden.'