Leren zwemmen als volwassene? Dan sta je eerst maanden op een wachtlijst

Zwemles voor volwassenen, foto ter illustratie
Zwemles voor volwassenen, foto ter illustratie © ANP
REGIO - Wie als volwassene bij ons in de buurt zwemles wil nemen, moet rekening houden met lange wachtlijsten. Uit een rondgang van Omroep West blijkt dat bij veel gemeentelijke zwembaden honderden mensen op de wachtlijst staan. En er lijkt weinig zicht op verbetering. De wachtlijsten nemen door corona en de krapte op de arbeidsmarkt alleen nog maar verder toe.
In Den Haag staan bijvoorbeeld bijna 450 mensen op de wachtlijst. De wachttijd kan soms oplopen tot meer dan een jaar. De situatie in de tweede grootste gemeente in onze regio, Zoetermeer, blijft onbekend. Het lukte die gemeente ondanks meerdere verzoeken steeds maar niet op onze vragen over wachtlijsten bij de twee Zoetermeerse zwembaden te antwoorden.
Ook in Leiden, de derde gemeente qua grootte, tieren de wachtlijsten welig. Daar staan op dit moment ruim honderd mensen te trappelen om te leren zwemmen. En ook daar kan de wachttijd zomaar oplopen tot meer dan een jaar.

Vooral 's avonds druk in het zwembad

In Leiden hebben ze al wel geprobeerd oplossingen te vinden. 'Vorig jaar hebben we ook in de middag zwemlessen voor volwassenen in kleine groepjes aangeboden. Maar hier was niet veel animo voor. De wachtlijst voor de avonduren is momenteel lang.' Bovendien geeft een woordvoerder aan dat er 's avonds weinig beschikbare uren zijn, dus is uitbreiding niet makkelijk.
Bij de gemeente Den Haag krijgt zwemles voor kinderen prioriteit en zijn er geen plannen de zwemlessen voor volwassenen uit te breiden. Bovendien is het ook lastig nieuwe zwemleraren te vinden. 'Er is meer vraag dan aanbod', laat de Haagse woordvoerder weten. 'Daarom bieden we interne opleidingstrajecten aan. Ook zijn er trajecten om mensen van buiten de branche op te leiden tot zwemonderwijzer.'

Zorgen om lange wachtlijsten

De Nationale Raad Zwemveiligheid (NRZ), de koepel van de zwembranche die onder meer over diploma's gaat, noemt het belangrijk dat iedereen in Nederland zo snel mogelijk kan leren zwemmen. Ze zijn dan ook niet blij met de wachtlijsten. 'Maar aangezien de aantallen bij volwassenen veel lager liggen dan bij kinderen en zij beter in staat zijn situaties te vermijden waarin ze risico lopen, is de zorg daarover minder groot', zegt Titus Visser van de NRZ.
De zwembond KNZB maakt zich een stuk drukker. 'De KNZB is bezorgd over de lange wachtlijsten voor zwemles in sommige regio’s, zowel voor kinderen als voor volwassenen. In eerste instantie uiteraard vanwege de zwemveiligheid. Want hoe langer het duurt tot mensen leren zwemmen, hoe groter de kans op ongelukken als ze onverhoopt ergens te water raken', zegt Hans Nieuwenburg van de bond.

'Betere samenwerking nodig'

Maar dat is niet de enige reden. 'Daarnaast juichen wij natuurlijk ook toe dat kinderen na het behalen van hun diploma doorgaan met zwemsport bij een van onze verenigingen. Ook daarom is het voor ons, maar ook en vooral voor onze verenigingen belangrijk dat de wachttijden voor zwemles korter worden en het liefst helemaal verdwijnen.'
Om dat te bewerkstelligen roept de zwembond de aanbieders van zwemlessen op om juist de samenwerking met de zwemclubs te zoeken of anders te intensiveren. 'Verenigingen kunnen wellicht helpen met het delen van badwater of het beschikbaar stellen van zweminstructeurs. Het is in ieders belang dat mensen die dat nog niet kunnen, van jong tot oud, leren zwemmen.'

Doden

Met enige regelmaat verdrinken aan de Nederlandse kust volwassenen. Dat zijn vaak mensen die niet in de buurt van de zee zijn opgegroeid. 'Vaak zien wij dat personen die niet zijn opgegroeid aan zee de gevaren eerder onderschatten', vertelt Lorenzo Lorenzo Roque van de Haagse Vrijwillige Reddingsbrigade.
'In een zwemplas of meertje stroomt het namelijk aanzienlijk minder hard dan de zee. Dit komt omdat de bodemstructuur van de zee iedere dag weer anders is door het getij en de weeromstandigheden. In zee liggen zandbanken met daar omheen zwinnen en muien dit zijn stromingen die baders en zwemmers in problemen kunnen brengen.'

'Zwemles voorkomt problemen'

De Reddingsbrigade houdt zich naar eigen zeggen 'niet actief bezig met de wachtlijsten van de zwemonderwijsinstellingen in de regio.' Maar, zegt Roque: 'Wij als Haagse Reddingsbrigade hebben als doel de verdrinkingsdood te voorkomen op het strand. Het volgen van zwemles zorgt ervoor dat iemand minder snel in problemen raakt.'