Deze sport is zo populair geworden dat vrijwel elke club nu wachtlijst of ledenstop heeft

Foto ter illustratie
Foto ter illustratie © ANP / Imago
REGIO - Wil je basketballen in Voorburg? Dan sta je drie tot vier jaar op de wachtlijst. Dan maar proberen in Zoetermeer? Daar heeft de basketbalvereniging een ledenstop. De sport is zo populair dat verenigingen in de regio de vraag niet aan kunnen. Het probleem zit hem meestal in de beperkte beschikbaarheid van de sporthal. 'We hebben eigenlijk een extra sporthal nodig,' zegt de voorzitter van basketbalvereniging CobraNova in Voorburg.
'Op dit moment staan er 378 mensen op onze wachtlijst', vertelt voorzitter Tanja Stoetzer. 'Dat zijn voornamelijk jongeren tussen de 10 en 14 jaar. Die willen graag basketballen, maar wij kunnen het niet faciliteren.'
Tijdens het interview worden de drie basketbalvelden in sporthal Forum Kwadraat in Voorburg gebruikt door tientallen jeugdleden. Na een uur volgen drie nieuwe teams die de velden bezetten. 'Dat gaat zo door tot 22:00 uur vanavond.'

Sporthallen delen

Het probleem ligt niet bij het tekort aan vrijwilligers, trainers en coaches, waar veel sportverenigingen mee kampen. De oorzaak is volgens Stoetzer de sporthal die met twee andere verenigingen moet worden gedeeld.
'Dit is de enige echte basketbalhal die we tot onze beschikking hebben. De andere sporthal heeft geen officiële basketbalbelijning en is dus gevaarlijk voor oudere kinderen om in te spelen. We trainen er wel, maar we kunnen er niet voor wedstrijden in terecht.'

Noodzaak tot ledenstop

Ook basketbalvereniging Lokomotief in Rijswijk heeft een probleem met het vinden van beschikbare velden. 'Er is in de sportzalen geen ruimte om meer teams te laten trainen of wedstrijden te laten spelen.'
'Dat betekent dat we op het maximale aantal teams zitten dat onze vereniging aan kan. We zijn dan ook helaas genoodzaakt om een tijdelijke ledenstop aan te kondigen.'

Geen wachtlijst vanwege verwachtingen

Bij Lokomotief kun je niet op de wachtlijst. 'Omdat is gebleken dat we in de loop van het seizoen niet of nauwelijks mensen van de wachtlijst kunnen plaatsen. Een wachtlijst schept verwachtingen, die we vervolgens niet waar kunnen maken. Dat is voor niemand prettig.'
Het Zoetermeerse Hammerheads werkt ook met een ledenstop, bij DAS Delft en Zoebas Zoetermeer is er een wachtlijst en The Jumpers in Den Haag schrijft op de website dat ze 'helaas beperkte mogelijkheden hebben voor het aannemen van nieuwe leden in verschillende leeftijdsgroepen'.
Trainingsavond in sporthal Forum Kwadraat in Voorburg I
Trainingsavond in sporthal Forum Kwadraat in Voorburg I © Omroep West
De Nederlandse Basketball Bond kent het probleem. 'Onze sport groeit harder dan het aantal accommodaties dat de sport faciliteert. Er zijn simpelweg niet genoeg sporthallen waar onze verenigingen goede vijf-tegen-vijf trainingen kunnen houden en wedstrijden kunnen organiseren', zegt directeur Maarten Hoffer.
Volgens de directeur van de bond is dat overal zo. 'Het probleem is groot in de Randstad, maar speelt bij verenigingen door heel Nederland.'

Snelst groeiende sport

Volgens de bond is basketbal momenteel de snelst groeiende sport van ons land. 'De groei komt door de zichtbaarheid van de sport. Via sociale media komen honderdduizenden Nederlanders met de NBA, met LeBron James, Luka Doncic en Steph Curry in aanraking.'
De bond adviseert clubs bij hun gemeente aan te kloppen om het probleem aan te kaarten. 'Op korte termijn zoeken we naar manieren om de beschikbare ruimte nog efficiënter in te zetten. Denk aan samenwerkingen met gemeentes om betaalde coaches overdag op vroegere tijdstippen basketbaltraining te laten geven.'
Dames 1 van basketbalvereniging CobraNova I
Dames 1 van basketbalvereniging CobraNova I © Omroep West
Door het ruimtegebrek stagneert de groei van de Voorburgse basketbalvereniging. 'Wij willen onze dames eredivisie laten spelen. Dat betekent dat ze meer moeten gaan trainen en dat ze meer velden nodig hebben. Dat gaat ten koste van een nieuw team.'
Ondertussen staat de nieuwe Michael Jordan mogelijk op de wachtlijst. 'We organiseren wel selectietrainingen voor mensen op de wachtlijst, maar we kunnen er maar een paar inzetten.'

12-jarige wacht al vier jaar

Dat heeft een 12-jarige jongen die al bijna vier jaar wacht, inmiddels ervaren. Zijn moeder vertelt dat hij twee keer is uitgenodigd voor een selectietraining, maar niet uitgekozen.
'Hij twijfelt nu wel of hij nog lid wil worden. Hij is twee keer teleurgesteld, want niet uitgekozen. Maar het is de enige teamsport die hij wil doen. Dus voorlopig blijft hij op de wachtlijst staan.'

Kansen voor toekomst

CobraNova is in gesprek met andere sportverenigingen over een herverdeling van de velden. 'Wat ons betreft gaan volleybal en badminton naar een andere hal. Maar het mooiste zou het zijn als er een nieuwe sporthal komt,' lacht Stoetzer.
Voor wethouder Astrid van Eekelen van Leidschendam-Voorburg heeft dat niet de eerste prioriteit. 'Iedereen wil op dezelfde tijden sporten, terwijl op andere tijden wel plek is. Dus daar ligt een kans om dat beter op elkaar af te stemmen.'